EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Tamaño letra:

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Między 23 a 29 września w całej Polsce zorganizowano kilkaset fantastycznych wydarzeń sportowych. Imprezy miały przeróżny charakter, ale wszystkie pomogły masowo zaktywizować Polaków i pokazać im piękno sportu.

Tydzień ten miał zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) miała zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.

Szkoła Podstawowa w Marcówce już po raz drugi wzięła udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Sportu. W przeciągu 7 dni odbyło się wiele form aktywności dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Każda grupa wiekowa mogła znaleźć coś ciekawego dla siebie. Największym powodzeniem cieszyły się turnieje dla dzieci w wieku szkolnym, gdzie działania były ułożone w bardzo bogaty i ciekawy program z nagrodami oraz dyplomami.

ETS zainaugurowano już w sobotę 21 września br. podczas trzynastej edycji Biegu Leśnego. W tym roku to wydarzenie miało wyjątkową oprawę. Było poświęcone niezwykłej, serdecznej osobie — śp. Katarzynie Targosz. Pani Kasia była pomysłodawczynią tego biegu i w organizację wkładała mnóstwo serca. Swoją pasją do sportu zarażała uczniów. Stąd też w tym wyjątkowym biegu nie zabrakło uczniów, absolwentów, wychowanków pani Kasi, znajomych, a także miłośników biegania i pasjonatów Nordic Walking Impreza połączona była z akcją „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ” oraz z akcją profilaktyczną przygotowaną przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej. W ramach obchodów zaplanowano spotkania ze znanymi sportowcami z powiatu suskiego.

W poniedziałek uczniów odwiedziła para sportowców – biathlonistów Krystyna i Grzegorz Guzikowie. Grzegorz Guzik to dwukrotny olimpijczyk (2014 i 2018), z kolei Krystyna Guzik- wicemistrzyni świata w biegu pościgowym z 2013, czterokrotna olimpijka. Opowiadali o początkach kariery, o swoim udziale w olimpiadzie, zapoznali z dyscypliną, jaką jest biathlon. Zaprezentowali swój sprzęt, którego używają podczas zawodów sportowych. Biathloniści podkreślali także, jak bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i podejmowanie wszelkich form aktywności fizycznej. Powtarzali dzieciom, że niemożliwe nie istnieje, czyli jeżeli ktoś bardzo o czymś marzy, dąży do tego i ciężko pracuje, to może osiągnąć sukces.

Nic tak nie łączy i integruje społeczności szkolnej jak wspólnie spędzony czas. Czas, który spędza się w sposób aktywny i to najlepiej na świeżym powietrzu. Niecodzienną i intensywną rekreację ruchową przeznaczoną dla uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły przygotowano w poniedziałkowe popołudnie. Odbyły wówczas się bezpłatne zajęcia „Integrujmy się z kijkami”, które poprowadził p. Andrzej Sala — instruktor i sędzia Nordic Walking, znany i ceniony propagator tej dyscypliny sportu w powiecie suskim. W spotkaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Marcówki. Uczestnicy zaliczyli instruktaż, jak prawidłowo poruszać się z kijkami. Pan Andrzej poinformował uczestników, że chodzenie z kijami do Nordic Walking rozwija wszelkie partie mięśni (aż 90%), tj. nóg, pośladków, bioder, pleców, ramion i barków, dlatego też to doskonały trening lekkoatletyczny służący poprawieniu kondycji i wytrzymałości. To również wspaniała okazja do poprawienia kondycji psychicznej, a co za tym idzie samopoczucia i obniżenia poziomu stresu. Po zakończonym instruktażu wszyscy uczestniczy wyruszyli na spacer z kijkami.

Kolejnym gościem, który zawitał w progi szkoły, był p. Mateusz Pochopień. Pan Mateusz to choreograf, instruktor, sędzia turniejowy, dyplomowany nauczyciel tańca, wielokrotny medalista zawodów ogólnopolskich. Właściciel szkoły tańca Elita w Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej i Jordanowie. Opowiadał o swojej pasji, jaką jest taniec, o organizowanych konkursach, a także zachęcał do wstąpienia do Elity.

Środa minęła pod hasłem tenisa stołowego. Odbyły się bowiem „Warsztaty z gry w tenisa stołowego i pokazowy trening” W ramach zajęć uczestnicy poznali m.in. prawidłowy uchwyt rakietki, naukę serwisu, prawidłową pracę nóg, podstawowe techniki gry. Bezpłatne zajęcia poprowadzili p. Piotr Grajny i Mateusz Kachel — zawodnicy z ULKS Lachowice.

Ostatnim gościem Europejskiego Tygodnia Sportu, który zawitał w progi szkoły w Marcówce, był Roman Ficek — ultramaratończyk ze Skawicy. Opowiadał o swojej pasji, jaką jest bieganie, o miłości do gór i o tym, że wszystko o czym człowiek marzy, jest w zasięgu ręki. Pan Roman spełnił marzenie życia (przynajmniej dotychczasowego). Przebiegł jako pierwszy Łukiem Karpat, pokonał karpackie szczyty, przełęcze i połoniny od granicy serbsko-rumuńskiej poprzez Rumunię, Węgry, Ukrainę, Polskę i Czechy do Słowacji. 38 dni i 11 godzin, od 27 lipca w Orszowej do 4 września w Bratysławie. 2300 km dystansu i 100 tysięcy metrów przewyższenia. Support Romka Ficka przejechał drogami 5700 kilometrów. Sportowiec ma również swoim na koncie najszybsze zimowe zdobycie Korony Gór Polski (28 szczytów w 83 godziny), w 127 godzin zdobył 55 tatrzańskich dwutysięczników, pokonując 340 km, ukończył wiele tras typu ultra.

Sportowe zmagania zakończył Turniej w Piłkę Nożna o Puchar Dyrektora Szkoły. Wszyscy uczestnicy miło i aktywnie spędzili czas i oby przełożyło się to na chętne i systematyczne uprawianie sportu.
SP Marcówka

KOMUNIKATY

NOWA STRONA INTERNETOWA

ZAPRASZAMY!

********

NAUCZANIE ZDALNE

KL. IV-VIII

do 26 lutego.

******

*******

******

KONKURSY!

09 marzec 2021 r.

*******

 *****

*****

*******

CIEKAWE STRONY DLA UCZNIÓW