Z WIZYTĄ W KOPALNI SOLI

We wtorek 7 maja br. uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Nic dziwnego, że do tej pory uroki Trasy turystycznej, głównego szlaku Kopalni Soli „Wieliczka”, podziwiało już 45 milionów spragnionych przygody turystów z całego świata.

Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od szybu Daniłowicza. To tutaj poznaliśmy naszych przewodników, którzy podczas wędrówki opowiadali nam o historii i tajemnicach Kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej, odwiedziliśmy niezwykłe miejsca, wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze.
Poznaliśmy także legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W wielkich podziemnych salach widzieliśmy przedmioty, którymi w dawnych czasach posługiwali się górnicy. Dowiedzieliśmy się też, że do pracy w kopalni były wykorzystywane konie. W muzeum znajdują się również wyrzeźbione w bryłach soli rzeźby między innymi rzeźba św. Kingi — patronki Kopalni Soli "Wieliczka". W solnych grotach ściany, podłogi i sufity są z soli. Są także drewniane konstrukcje zabezpieczające. Zobaczyliśmy również makietę wioski jak ówcześni ludzie żyli, jak górnicy wydobywali sól z kopalni i ją przetwarzali. Spędziliśmy przyjemnie i wesoło czas. Z pobytu w Wieliczce pozostaną miłe wspomnienia i moc wrażeń.

KOMUNIKATY

 ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

W SIECI

 

******

KONKURSY!

 

28 kwietnia 2020 r.

 

16 kwietnia 2020 r.

*******

Wymagania edukacyjne i przedmiotowe:

kl. 1

kl. 2

kl. 3

kl. 4

kl. 5

kl. 6

kl. 7

kl. 8

*******

 

*******

 *****

*****

*******

CIEKAWE STRONY DLA UCZNIÓW