ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

Tamaño letra:


#ChceMiSie to hasło tegorocznej, jedenastej edycji kampanii Dzień Bez Śmiecenia. Celem akcji jest edukacja i zachęcanie społeczeństwa do aktywnego promowania selektywnej zbiórki odpadów.

A jak świętować 11 maja? W kalendarzu zwykła data, a u nas

DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA!

 

Tego dnia, obejrzeliśmy wspólnie filmy edukacyjne:

  • Jak poprawnie segregować?
  • Co nadaje się do recyklingu?
  • Dlaczego warto segregować odpady?

 

Następnie z wielką uwagą „towarzyszyliśmy odpadom”, które odzyskują swoje drugie życie w recyklingu. Mieliśmy okazję zobaczyć film pt. „Od odpadów do nowych produktów”.
To przerażająca statystyka, bo my, Polacy produkujemy ok. miliona ton śmieci co miesiąc, z czego tylko 10% odzyskuje nowe życie, a reszta jest składowana na wysypiskach. Należy bić na alarm, by wszyscy segregowali śmieci i dążyli do ich ponownego wykorzystania.

OTO KILKA CIEKAWOSTEK, KTÓRE WARTO ZAPAMIĘTAĆ:

  • Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
  • Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.
  • Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru, a z 450 plastikowych butelek trzyosobową parkową ławkę.
  • Energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówka.

Nie śmiecąc, chronisz środowisko i szanujesz wspólną przestrzeń życiową – pamiętajmy o tym przez cały rok!

Od teorii przeszliśmy do czynów. Postanowiliśmy powalczyć ze śmieciami wokół szkoły i najbliższego otoczenia. Uzbrojeni w rękawice i worki wyruszyliśmy do sprzątania. Postanowiliśmy też zasadzić drzewka, które otrzymaliśmy w zamian za oddaną makulaturę. Dnia 1 maja 2017 r. na terenie Nadleśnictwa Sucha Beskidzka odbyła się zbiórka makulatury za drzewko (świerk, sosna, dąb, lipa itp.) Nasi uczniowie zebrali ok. 85 kg makulatury. W zamian otrzymali 17 drzewek!
To się nazywa święto! My świętowaliśmy aktywnie, ekologicznie, mając nadzieję na zmianę sposobu myślenia o śmieciach, jako niepotrzebnych elementach naszej codzienności.

Drobne codzienne ekodecyzje, pomnożone przez miliony, nabierają globalnego znaczenia.
Ekologia to nie tylko moda, to postawy, które każdy dobrze wychowany człowiek stosować powinien.

KOMUNIKATY******

KONKURSY!

marzec 2021 r.

*******

 *****

*****

*******

CIEKAWE STRONY DLA UCZNIÓW