ŚNIADANIA Z MOCĄ

Tamaño letra:

Śniadanie  to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają:

- energię do nauki,

- lepiej koncentrują się podczas lekcji,

- mają siłę do zabawy.

To najlepszy start w nowy dzień!

Taka myśl stała się mottem  do działania uczniów kl. 0-III, którzy w ramach realizacji projektu „Śniadanie daje moc” dnia 6 listopada przygotowywali w swoich klasach wspólne śniadanie.

ŚNIADANIE W KLASIE "0".

Najpierw dzieci zostały zapoznane z „Piramidą żywienia” oraz z 12 zasadami zdrowego odżywiania. Następnie grupowały i nazywały przyniesione produkty: nabiał, pieczywo, warzywa, owoce . Przed przystąpieniem do pracy, dzieci umyły ręce i założyły fartuszki. Pomagały przy nakryciu stolików rozkładając obrusy, talerzyki oraz serwetki. W dalszej części dzieci robiły kanapki z pieczywa jasnego i ciemnego w kształcie trójkątów i kółek, które ozdabiały warzywami i układały na talerze. Wykonywały również szaszłyki owocowe i warzywne. Tak przygotowane potrawy przedszkolaki degustowały ze smakiem. Na zakończenie z zadowoleniem zaśpiewały piosenkę pt. „Misio ,mniam mniam”.

 

ŚNIADANIE W KL. I.

Po zapoznaniu pierwszaków z regułami zdrowego żywienia oraz zasadami BHP uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy tworząc w ten sposób „KRAINĘ KANAPKOWĄ”, „KRAINĘ OWOCOWĄ” i „KRAINĘ WARZYWNĄ”. Z przyniesionych przez dzieci produktów zostały przygotowane:

  1. zdrowe kanapeczki z masłem, serem żółtym, jajkiem, pomidorem, ogórkiem, papryką;
  2. koreczki z serkiem mozarella i warzywami;
  3. owocowe szaszłyki.

Każde dziecko miało także kubeczek soku pomarańczowego z miąższem.

Przygotowane smakołyki wszyscy zjedli z apetytem. Niektórym tak zasmakowało, że zrobili sobie dokładkę.

 

ŚNIADANIE W KL. II.

Drugoklasiści przynieśli produkty do przygotowania zaproponowanej przez p. M. Strzałkowską  JESIENNEJ SURÓWKI „SAMO ZDROWIE”. Był to przepis dla dużych i małych, który znajdował  się w ćwiczeniach drugoklasistów i ten właśnie przepis dzieci postanowiły wypróbować podczas piątkowych zajęć DNIA – ŚNIADANIE DAJE MOC.

Najpierw wszyscy sprawdzili skąd możemy czerpać moc, bo  obserwowali doświadczenie z papierowym wężem, który otrzymywał moc ze źródła ciepła - świeczek  i  wtedy dopiero zaczynał się poruszać. Dzieci stwierdziły, że taka właśnie energia potrzebna jest każdemu i może ją otrzymywać spożywając pożywne, zdrowe śniadanie i kolejne posiłki.

Następnie  uczniowie poznawali 12 zasad zdrowego odżywiania. Przygotowali warzywną wyspę, na której królowały następujące produkty: kapusta biała, ogórek, marchewka, natka pietruszki, orzechy włoskie. Były też nasiona słonecznika, żurawina i coś do chrupania, czyli płatki kukurydziane oraz miód.

Obieranie, krojenie, szatkowanie, doprawianie, mieszanie, próbowanie to czynności, które w tym właśnie dniu sprawiały dzieciom największą radość. Na talerzykach pojawił się również listek sałaty lodowej, obok pomidorek koktajlowy, słupek ogórka zielonego i… surówka „SAMO ZDROWIE” posypana płatkami kukurydzianymi, które wyśmienicie chrupały i polana miodem!

Dzień minął dzieciom jak jedna chwilka, ale ich plany,  na popołudniowe krojenie w domach  produktów do surówki i przygotowywanie jej dla rodziców, pozostały do realizacji. POWODZENIA I SMACZNEGO!

 

ŚNIADANIE W KL. III.

    W dniu akcji ławki w trzeciej klasie zamieniły się w bufet. Przyniesione produkty ułożono na paterach. Na środku sali stanął stół przykryty białym obrusem. Na wspólnym stole znalazły się talerzyki, noże i widelce, papierowe serwetki i ciepła, owocowa herbatka.
     Zanim rozpoczęła się konsumpcja smakołyków wychowawczyni objaśniła dzieciom, co się znajduje na paterach i dlaczego te produkty należy jeść na śniadanie, aby dało ono moc na cały dzień. Zapoznała dzieci z 12 zasadami prawidłowego żywienia. Potem zachęciła do skomponowania swojego ulubionego śniadania tego dnia.
     Aż przyjemnie było patrzeć jak uczniowie z apetytem konsumują kolorowe kanapki przygotowane przez siebie. Na pieczywie nie zabrakło pożywnych wędlin, ale też pełnych witamin warzyw. Oprócz smacznego posiłku uczniowie mieli szansę docenić, jak przyjemne może być zasiadanie przy jednym stole z kolegami i koleżankami.
     Po zakończeniu posiłku dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające to co najbardziej podobało im się w tym dniu. Powstała wystawa, która jeszcze przez jakiś czas będzie przypominała o akcji, a także konieczności jedzenia śniadania każdego dnia.

/Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ./

 

KOMUNIKATY******

KONKURSY!

marzec 2021 r.

*******

 *****

*****

*******

CIEKAWE STRONY DLA UCZNIÓW