Cyfrowobezpieczni.pl - BEZPIECZNA SZKOŁA CYFROWA

W 2017 roku nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu cyfrowobezpieczni.pl - BEZPIECZNA SZKOŁA CYFROWA. Jest to innowacyjny projekt wprowadzający nauczycieli, uczniów oraz rodziców w podstawy bezpieczeństwa cyfrowego.

Realizowany jest przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”, dzięki środkom finansowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Program ma na celu podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji wszystkich jego uczestników w zakresie bezpiecznego korzystania z zasobów cyberprzestrzeni, przeciwdziałania cyberzagrożeniom oraz zmotywowanie ich do podejmowania świadomych działań na tym polu w swoim środowisku lokalnym. Będzie to możliwe dzięki szerokiemu pakietowi wsparcia edukacyjnego i doradczego otrzymanego w ramach projektu.

Już wkrótce w naszej szkole odbędzie się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, podczas którego zostaną przeprowadzone warsztaty dla dzieci oraz szkolenie dla nauczycieli z udziałem Edukatora Cyberbezpieczeństwa. W późniejszym terminie planowane jest również specjalne spotkanie dla Rodziców, na którym również poruszane będą ww. kwestie.

 

Tymczasem już dzisiaj zamieszczamy kilka istotnych informacji dotyczących zachowania bezpieczeństwa zwłaszcza w korzystaniu z gier komputerowych opracowanych na podstawie publikacji „Zagrożenia w Internecie".

  • Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
  • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
  • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
  • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
  • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
  • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

 SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO

DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO

/tekst: Szymon Pietrusa/

KOMUNIKATY


******

KONKURSY!

22 września 2020 r.

*******

 *****

*****

*******

CIEKAWE STRONY DLA UCZNIÓW